Toortoitmisest

Published on 21. september 2021, kell 20:28

Selles blogipostituses kirjutan... 

 • toortoidust üldiselt.
 • sellest, millega Archit ja Luiset toidame. 
 • millised on toortoidu kogused koeral. 
 • kutsika toortoidu kogustest. 

Meie mõlemad kennelis elavad koerad on 90% ulatuses toortoidul. Lisaks annan vahel koertele Platinumi krõbinaid. Meie kenneli emane Alaska malamuut Luise on olnud toortoidul nüüdseks umbes kaks aastat ja seda ka nii tiinuse ajal kui imetades. Kutsikad on võõrutatud toortoidule.
Archi on sportkoer ja tema on nüüdseks toortoidul olnud umbes aasta. 
Mul puuduvad koerte toortoitumise spetsialisti paberid. Olen ennast harinud erinevate internetiallikate abil. 

Luisel ja Archil on tänu toortoidule kaunid
ja terved hambad. 😁

Inglise keeles võib näha erinevaid väljendeid toortoitmise kohta:

 • raw food
 • BARF (Biologically Appropriate Raw Food)
 • PMR (Prey Model Raw)
 • ancestral diet

Vahel mõeldakse sama asja, kuid tegelikult tähendavad need erinevaid lähenemisi toortoitmisele. Erinevus ilmneb protsentides ehk missugune on liha, organite, kondi ja juurvilja/puuvilja/marja/pähklite/seemnete osakaal.

Mida Luisele ja Archile siis süüa annan?
Toidulaua mitmekesistamiseks on toit väga erinev. Kõhuprobleeme koertel ei ole ja kõiki alltoodud toite seedivad nad suurepäraselt nii koos andes kui eraldi. Arvestust, mis toitu ja millal kuu jooksul täpselt anda, ma ei pea. Kui enda valmistatud toit otsa lõpeb on kohe võtta Rafuse segud ja kui parasjagu on tellitud Pala rohkem, siis pudistan seda näiteks Rafuse toortoidusegule peale. 

 • Rafus segusid. Võimalik tellida siit: https://rawfood.ee/
 • Minu poolt kokku pandud segusid, mille jaoks ostan materjali siit: Free Spirit Paws ja siit: @rotties_xavier_and yolanda
  Juurde lisan juurvilju; (brokkoli, porgand, suvikõrvits); puuvilju (banaan, õun) ja marju (mustikas, maasikas.) Vahel keedan ja vahel toorelt. Juurviljad püreestan ja seejärel teen neist jääkuubikud. Võimalike variante, mida lisada on muidugi palju. Lisandina annan veel spirulinat, vahel Chia seemneid ja loetelu jätkub. 
  Mitte päris iga toidukord, aga usside profülaktikaks piserdan veidi toidule peale õunasiidriäädikat või lisan purustatud kõrvitsaseemneid. Kaks korda nädalas annan räime ja aeg-ajalt vutimune või kanamuna.
 • Minimaalselt töödeldud toortoit Pala: https://palapets.com/et/ 
 • Platinumi krõbinad: https://koeratoit.ee/ 
 • FoodStudio puljongid: https://petfood.foodstudio.ee/ 

Kas koera toit on ikka niimoodi tasakaalus?

Võtkem nüüd hetke ja mõelgem, kui palju me ise mõtleme oma toidulaua tasakaalustatuse peale. Aus vastus on ma arvan, et umbes ju teame kui palju peaks meie menüü midagi sisaldama, aga grammi täpsusega mõõdavad seda vaid vähesed. Poolfabrikaatidest püüame üldjuhul hoiduda ning kummikommide ja muu ületöödeldud toidu kogust miinimumi juures hoida. 

Miks koerte puhul eeldame siis, et ületöödeldud kuivtoit kuhu on vitamiine ja mineraale juurde topitud on see kõige parem ja kvaliteetsem? Kui palju me ise vitamiinitablettidest omastame? Kõige paremini omastab keha vitamiine ja mineraale loomulikul viisil ehk toidust. 

Dokumentaalfilmi soovitus. Pet Fooled (2016)

Kui palju toortoidul olevale koerale süüa anda? 

Luise ja Archi kaaluvad mõlemad umbes 30kg ringis. Sõltuvalt aktiivsusest annan neile 750g-1000g toortoitu (enda tehtud segud või Rafus) päevas. Lisades Platinumi krõbinaid või Pala või FoodStudio puljongit vähendan põhitoidu kogust. Samuti vähendan kogust, kui annan päeva jooksul maiuseid. 
Väga palju näeb ära koerale peale vaadates, kas toidukogust tuleks suurendada või vähendada. 
Trükkides google otsingusse ''raw dog food calculator'' leiab mitmeid häid kalkulaatoreid tegemaks kindlaks Sinu koerale sobiv toidukogus. 

 

Täiskasvanud koera kaal: / Soovituslik päevane kogus:

5 kg –> 125 g
10 kg –> 250 g
15 kg –> 375 g
20 kg –> 500 g
30 kg –> 750 g

NB! Koeral ei pea toit kogu aeg ees olema ning kogu päeva vältel midagi pidevalt anda pole ka mõistlik. Koera magu peab vahepeal puhkama, seega sea koerale kindlad toidukorrad hommikuks ja õhtuks ning jälgi, et aktiivse tegevusega oleks vahet pool tundi enne ja vähemalt tund aega pärast sööki. 

Kuidas toita toortoidul olevat kutsikat?

Kutsika toortoitmine ei erine suurt täiskasvanu menüüst. Põhiline on anda kasvavatele liigestele piisavalt kaltsiumi alates sellest, kui jäävhambad lõikunud on ning kutsika toruluud kiiresti kõrgusesse kasvama hakkavad. Looduslik kaltsiumipulber tulebki sel ajal appi ehk alates neljandast elukuust anda juurde kaltsiumipulbrit e kondijahu. Tellida saab mypet.ee (looduslik kondijahu.)

Näide. Alaska malamuudi kutsikad. 2 kuud vanad. Kaal u 7.5 kg.  Toortoidu kogus päevas (24h) u 750g.

Kui palju toortoidul olev kutsikas sööb?

Kutsika toortoidu kogus on 2%-3% täiskasvanud koera kaalust. Kui kutsikas tundub liiga kõhn või veidi paksuke, siis optimeeri toidu kogust. Väldi ülesöötmist, see põhjustab liigeste vaegusi. Suure tõu puhul on väga tähtis, et kutsikas kasvaks aeglaselt.

Mitu kuud vana?                  Mitu protsenti kutsika kehakaalust toitu anda?                   Toidukordade arv
2-4                                                                                       8-10%                                                                          4 (3)
4-6                                                                                       6-8%                                                                            3 (2)
6-8                                                                                       4-6%                                                                            2
8-12                                                                                     3-4%                                                                             2

Lähiajal tuleb blogis juttu meie kenneli nimest ja pesakonna sünnist uutesse kodudesse minekuni. 
Samuti plaanin kirjutada sellest, kuidas, mis toiduga ja mis kogustega võõrutasin kutsikad toortoidule. 😊

Kui Sulle meie blogi meeldib, siis kirjuta kommentaar, anna tagasisidet või jaga oma kogemust. Sinu e-posti aadress ei kuulu avalikustamisele ning on näha vaid kodulehele haldajale. Ootan ka ettepanekuid teemade suhtes. 🥰
Kõike kaunist! 🧡 

Add comment

Comments

There are no comments yet.